Bacak Sıkılaştırma Yöntemleri ve Teknikleri
21 Haziran 2024

Bacak Sıkılaştırma Yöntemleri ve Teknikleri

Bacaklarımızda bölgesel olarak yağlanma olabilir. Bu durum genellikle kadınlarda görülür. Bacaklardaki fazla yağların nedenlerine gelecek olursak, alkol tüketiminden sebze ve meyve tüketimine kadar birçok faktör bacakların görünümünü etkiler. Protein ağırlıklı beslenmek ve gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu oranda bol su tüketmek bu noktada çok büyük rol oynar.

Bacak Yağlanmasının Nedenleri

Bacaklar bir defa yağlandığı zaman tekrar düzelmesi her ne kadar zor olsa da, bacakları sıkılaştırmak mümkündür ve bunun için bölgesel hareketler mevcuttur. Düzenli olarak yapılan egzersizlere vücudun zaman içerisinde cevap vermemesi mümkün değildir. Bacaklarınıza daha güzel bir görünüm kazandırmak için bazı sıkılaştırma hareketleri yapmanız gerekiyor.

Bacak Sıkılaştırma Egzersizleri

İşte bacak sıkılaştırmak için yapabileceğiniz bazı egzersizler:

  • Yere oturun ve karşınıza bir adet sandalye koyun. Ayak tabanlarınızı sandalyenin ayaklarına dayayın. Bu şekilde sandalyeyi kendinize çekmek ister gibi, ayaklarınızı sıkıp bırakın. Bu hareket gün içinde 100 defa tekrarlanabilir. Hem bacaklarınızı hem de kalçalarınızı sıkılaştırmak için oldukça etkili bir harekettir.
  • Arkanıza bir sandalye koyun. Sandalyenin ucuna oturup kalkma hareketi yapmanız gerekecek. Ellerinizi birbirine paralel ve önde tutmalısınız. Bu hareketi 15 defa tekrarlayabilirsiniz.
  • Pilates topu kullanarak yapacağınız hareketler de bacak sıkılaştırma konusunda oldukça başarılıdır. Yere sırt üstü uzanarak ayaklarınıza bir pilates topu koyun. Kalça kısmınızı kaldırarak hareketin başlangıcını yapın. Kalçayı kaldırarak 5 saniye bu şekilde bekleyin. Daha sonra kalçanızı yere koymadan, ayaklarınızla topu kendinize çekip 5 saniye de bu şekilde bekleyin. Üst bacaklara ve kalçalara oldukça etkili bir harekettir. Bu hareket sırasında kalçayı asla yere koymamalısınız. 10 kere tekrarlanabilir bir egzersizdir.
  • Ayakta iken ellerinizi başınızın arkasına kavuşturun. Pozisyonunuzu aldıktan sonra bacaklarınızı kırarak eğilip kalkın. Bu sırada bacaklarınızın bütün öğeleri çalışacaktır. Ellerinizi başınızın altında kilitlemek, şekillenmeyi kolaylaştırır. Spor egzersizlerinin içine bu hareketi eklemeniz iyi olacaktır. 10 defa yapabileceğiniz bir egzersiz türüdür.

Beslenme ve Diğer Faktörler

Bacak sıkılaştırmak sadece egzersizlerle gerçekleşmez. Tükettiğimiz besinlere dikkat etmeli, protein ağırlıklı beslenmeliyiz. Protein sentezi sadece et ve tavukta bulunmaz; yumurta, süt ve süt ürünleri, yemişler ve barbunya da protein içerir. Yaptığımız egzersizlere dikkat etmeli ve ihmal etmeden her gün tekrarlamalıyız. Egzersizleri çok fazla veya çok az yapmamalıyız. Uyku düzenimiz de çok önemlidir; her gün ortalama 7-8 saat uyumalıyız. Uyku düzenimizi rahatça düzeltebilmek için süt içmek ve her gün aynı saatte uyumak yardımcı olabilir. Bu unsurlara dikkat edersek birkaç hafta içerisinde çabalarımızın karşılığını alacağız.

Bacak Sıkılaştırma Yorumları

soru

Akçam

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba. Aşırı kilo veya dengesiz beslenmeden dolayı çoğu zaman bacak sarkması meydana geliyor. Bu bacak sarkmalarını sıkılaştırmak için ne tür egzersizler yapmamız gerekiyor ve bunun beslenme ile ilişkisi nasıl olmalıdır?

Cevap yaz
cevap

Altan

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar, bacak sarkması fazla kilolardan ve hareketsizlikten dolayı meydana gelir. Bu sarkmayı önlemek için beslenme şeklinize dikkat etmek en başta gelir. Protein ağırlıklı beslenip açık havada koşu, bisiklet ile beraber squat gibi egzersiz hareketlerini yapmanız sıkılaşmanızı hızlandıracaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

İç Bacak Kasları Gelişmesi

İç Bacak Kasları Gelişmesi

Bacak Kası Geliştirme Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Kası Geliştirme Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Kasılması Nedenleri?

Bacak Kasılması Nedenleri?

Güncel

Bacak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?