Bacakta Kist Oluşma Nedeni
15 Mayıs 2024

Bacakta Kist Oluşma Nedeni

Bacakta kist; Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilen, içi sıvı, bazen de katı madde dolu olan keselere denir. Bu kistler çeşitli şekillerde olabilirler. Kistlerin büyük çoğunluğu selimdir. Farklı bir demeyle kendileri büyürler. Ama civar dokulara sıçrama yapmazlar. Eğer dokuları istila etmişse o kist kansere doğru yol almıştır. Kanser tehlikesi yarattığı için aşağı yukarı tüm bu belirtiler Uzman olan bir doktor yardımıyla izlenmeli ve belirlenmelidir. Genellikle ameliyatla çıkarılır ve incelenmeye alınır. Kistler çoğunlukla deri, kemik, göz kapağı vs. Gibi yerlerde ikamet ederler. Bu kistler bazen ikiden fazla bölümlü olabilirler. Birden fazla küçük olan kistin bir araya toplanmasına ise çok kist denilir.

Bacakta Kist Oluşma Nedeni; Kistler çoğunlukla aniden ve bilinmeyen bir nedenle meydana gelirler. Bu kistin meydan gelmesi vücuttaki bozukluktan da olabilir. Bacakta kist çoğunlukla deri altında meydana gelen bir kist çeşididir. Bacakta kist çoğunlukla darbelerde meydana gelir. Bacağın sıvı salgılaması bacakta kistler oluşturur.

Bacakta Kist Belirtileri; Bacağın herhangi bir tarafında eğer kist deri altında ise hasta bilye şeklinde bir şişlik sezer. Doktor el yoluyla yapmış olduğu muayenede kisti hissedebilir. Röntgen ve Radyoizotor tarama yöntemi vasıtası ile de anlaşılabilir. Bazı kistler üstüne baskı olduğu zaman ağrı etkisi meydana getirebilir. Eğer kist Deri üstüne yakın bir yerde ise ağrısı şiddetli gerçekleşir.

Bacakta Kist Tedavisi; Bacak kisti genelde herhangi bir tedavi gerektirmez ve kendi kendiliğinden yok olabilir. Fakat kist fazla büyük ise ve fazla şiddetli ağrılar meydana getiriyor ise doktorunuzun tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir.
  • İlaç; dizde meydana gelen iltihabı azaltmak amacıyla, dizin iç tarafına kortizon gibi bir ilaç enjekte eder. Bu ilacın kullanımı ağrının şiddetini indirebilir fakat kistin yeniden oluşmasını engellemez.
  • Sıvı çekilmesi; bir iğne vasıtası ile diz bölgenizden sıvı çekilir. İğne yardımı ile yapılmış olan bu işleme aspirasyon ismi verilir. Çoğunlukla bu tedavi ultrason ile yapılır.
  • Fizik tedavi; diz kısmına bu kompresi yapma ya da koltuk değneği kullanılması, şişlik olan kısmın git gide çoğalması ve ilerlemesini engellemekle birlikte bacakta olan ağrının şiddetini de indirmiş olur. Diz civarındaki kistlerin güzel bir şekilde ve aralıklı olarak hareket halinde olması ve kas güçlendirme egzersizlerinin gerçekleştirilmesi, diz fonksiyonlarının korumasına ve belirtilerin indirilmesine yardım eder.
Çoğunlukla uzmanlar bacaktaki kisti tedavi etmek yerine altında var olan sebepleri aramaya başlarlar. Örneğin uzmanınız kıkırdak doku yırtılmasının çokça sıvı üretilmesine sebep olduğunu belirlerse, yırtılmış kıkırdağı onarmak ya da kaldırmak için ameliyat gerçekleştirebilir.

Bacakta Kist Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacakta Morluk Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Morluk Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Arka Bacak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arka Bacak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Açma Teknikleri

Bacak Açma Teknikleri

Güncel

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Kas Ağrısı Belirtileri

Bacak Kas Ağrısı Belirtileri