Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda sızlama şikayeti, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum, bazen çeşitli hastalıkların belirtisi olabilirken, kimi zaman da nemli ortamın etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu tür problemler, yaş fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Sızlama ve buna ek olarak karıncalanma, kişide halsizlik meydana getirebilir. Sızlama denildiğinde genellikle ilk akla gelen romatizma olsa da, en sık karşılaşılan neden toplar damar hastalıkları, yani varislerdir.

Varis Hastalığı ve Bacak Sızlaması

Varis hastalığında damarlar genişler ve damar içinde kan göllenir. Bu durum dolaşımın yavaşlamasına neden olur ve damarlardan doku içine az miktarda sıvı sızar. Sıvı sızması sonucu hastanın bacaklarında sızlama ve ödeme (şişlik) sebebiyet verir. Bu sızlamaların yanı sıra, özellikle akşamları yatakta kramp benzeri ağrı ve bacaklarda huysuzluk da oldukça sık görülür. Varislerden kaynaklanan bacak sızlamalarının teşhisi ve tedavisi son derece kolaydır. Tecrübeli bir damar cerrahı, birkaç dakika süren muayene sonucunda hastalığın teşhisini doğru bir şekilde koyabilir. Varis tedavisi konusunda deneyim ve teknolojik donanıma sahip bir uzman hekim, tüm varisleri ameliyatsız bir şekilde, iş gücü kaybı olmadan tedavi edebilir.

Bacak Sızlamasının Diğer Nedenleri

Bacak sızlamalarının diğer yaygın nedenleri şunlardır:
  • Sinir sıkışmasından kaynaklanan uyuşma ve karıncalanma problemleri
  • Damar hastalıklarının yol açtığı problemler
  • Eklemlerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan sorunlar
  • Yorgunluk veya bacak bölgesine alınan darbeler
  • Ortamın nem oranının yüksek olması
  • Ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme

Sonuç ve Öneriler

Bacak sızlaması, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Eğer bacak sızlaması sürekli hale gelmişse ve beraberinde karıncalanma, şişlik veya kramp gibi belirtiler de görülüyorsa, bir uzmana başvurmak önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu tür rahatsızlıkların önüne geçilebilir ve yaşam kalitesi artırılabilir.

Bacak Sızlaması Yorumları

soru

Beyez

16 Mayıs 2024 Perşembe

Ayaklarım dizden aşağısı çok kötü ağrıyor neden oluyor acaba tedavisine

Cevap yaz
cevap

Cüneyt Demir

16 Mayıs 2024 Perşembe

Şayet bir hastalık durumu söz konusu ise rahatsızlığınızın ne zamandan beri devam ettiğinin bilinmesi gerekiyor. Şayet uzun süreden beri ayaklarınızda bir ağrı durumu söz konusuysa eklem romatizması hastalığı oluşmuş olabilir. Kesinin tanının konulması amacıyla uzman hekim tetkiki ve tahlillerin incelenmesi gerekiyor. Size tavsiyem soğuktan uzak durun ve uzman doktora başvurun.

cevap

İndira

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba. Bu ağrıların birçok sebebi olabilir. Sinir sıkışması nedeniyle kaynaklanan uyuşma ve karıncalanma problemleri ortaya çıkabilmektedir. Damar hastalıklarının neden olduğu bir hastalık olabilir. Eklemlerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk veya bacak bölgesine darbe alınması neticesinde oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme neticesinde oluşabilir.

soru

22edr22

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba şiddeti bazen normal veya fazla olmakla beraber bacak altlarında sizi yanma batma şeklinde avrilarim mevcuttur sürekli masaj istegi ve uyuma hali oluyor neler onriönerirs

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba 22edr22,

Bacak altlarında yaşadığınız yanma ve batma hissi ile ilgili olarak bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Bu tür belirtiler bazen sinir sıkışması, dolaşım bozuklukları veya başka sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Bu arada, rahatlamak için sık sık bacaklarınızı yükselterek dinlenebilir ve hafif masajlar yapabilirsiniz. Ancak, kesin bir tedavi için uzman bir doktordan yardım almanız en doğru adım olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

soru

Baris

10 Mayıs 2024 Cuma

Bacaklarım klima altında uzanırken birden hareket ediyor bi çare bulun lütfen

Cevap yaz
cevap

Admin

10 Mayıs 2024 Cuma

Baris, bacaklarının hareket etmesi rahatsız edici olabilir. Bu durum, soğuk havaya maruz kalmanın kas spazmlarına neden olmasından kaynaklanabilir. Klimanın direkt olarak bacaklarına üflememesine dikkat edebilir veya bir battaniye ile bacaklarını örtebilirsin. Ayrıca, magnezyum eksikliği de kas spazmlarına neden olabilir, bu nedenle bir doktora danışarak vitamin ve mineral seviyelerini kontrol ettirmeni öneririm. Geçmiş olsun!

soru

Onur

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolay gelsin. Benim bacaklarım küçük bir soğuk havada sızlıyor. Acısına dayanamıyorum. Normal bir insandan daha fazla üşüyorum. Oturduğum bir masanın ayağından yada duvardan hemen etkileniyor ve sızlamaya başlıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap yaz
cevap

Terakki

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, vücutta dolaşım sisteminin yetersiz olduğu ya da sinir sisteminin sıkışması durumunda bu şekilde durumların olması normaldir ve tamamen dolaşım kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak yine de gerekli olan önlemi önceden almanızın çok büyük önemi bulunmaktadır.

cevap

Mucib

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar Onur Bey. Durumunuz kansızlık olabilir. Kısa zamanda bir kan tahlilinizi yapıp test sonuçlarının bir doktora gösterin.

soru

sevcan

01 Mayıs 2024 Çarşamba

bacaklarim her aksam sizliyor katincalaniyor yatamiyor normal tutamiyorum cok karincalaniyor ne yapamam lazim

Cevap yaz
cevap

Fener

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Kan dolaşımının yetersiz olduğundan sürekli kanı hızlandırmak için aynı pozisyonda sürekli durulmamalıdır. Sürekli hareket edilmesi gerekir. Egzersiz hareketlerin yapulması karıncalanma hissinin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tecrübe ve teknolojiye sahip olan bir uzman hekim karıncalanmanın ve sızlamanın hangi sebeplerden dolayı olduğunu araştırır ve hastaya uygun tedavi yöntemi uygular.

soru

fuat

23 Nisan 2024 Salı

Bacaklarim yaniyor ve agriyor sadece dizden asagisi

Cevap yaz
cevap

Şadkâm

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba fuat bey, bacak ağrısı ve yanması sinir sıkışmasından dolayı meydana geliyor olabilir. Bunun için ilk olarak nöroloji uzmanına muayene olmanız ve yapacağı testler sonucunda bir teşhis bulunursa ona göre tedavi uygulanır. Bir teşhiste bulunamaz ise r beyin ben omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ağrı sebebinizi öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

cevap

Revaha

23 Nisan 2024 Salı

Merhabalar. Bacaklardaki ağrılar şunlardan kaynaklanabilir: Sinir sıkışmasından oluşabilen uyuşma ve karıncalanma sorunları meydana gelebilmektedir. Damar hastalıklarının sebep olduğu bir rahatsızlık olabilir. Eklemlerdeki hastalıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk ya da bacak çevresine hasar alınması sonucunda oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Son olarak ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme sonucunda da oluşabilir.

soru

ebru

11 Nisan 2024 Perşembe

merhba annemin bacaklarinda bi sislikle beraber dayanilmaz bi yanik acisi gibi aci oluyor doktorq gittik fakat antibiyotik agri kesici ile tedavi olmasina ragmen dyanilmaz acilari oluyo ne yapbiliriz tesekkurler

Cevap yaz
cevap

Bayülken

11 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba Ebru Hanım. Annenizin bacağında oluşan şişlikler bazen sinir sıkışması, bazen damar tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden her antibiyotik kullanım çoğu zaman fayda vermeyebilir. Eğer doktor ağrı kesici tedavi yöntemi uygulamasına rağmen acılar devam ediyorsa mutlaka bu işin uzmanı olan uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

soru

Hakan

10 Nisan 2024 Çarşamba

Ayaklarım sızlıyır neden olabijr

Cevap yaz
cevap

Olcan Ay

10 Nisan 2024 Çarşamba

Ayak ağrıları eklemsel, farkında olmadan alınmış darbeler ve romatizmal olabilir. Tabi bu ağrılar bel fıtığı gibi bir rahatsızlığınız var ise belirti olarak ayağa vurabilir. Hekiminize muayene olarak sebebi hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

soru

Gülnur

08 Nisan 2024 Pazartesi

Sağ bacagimda uyuşma karıncalanma üşüme oluyo ne yapmam ve hangi bölüme gitmem gerekiyo

Cevap yaz
cevap

Özgen

08 Nisan 2024 Pazartesi

Bacakta meydana gelen sızlanma ve uyuşma durumları bazen basit bazen ciddi rahatsızlıkların sebebi veya etkeni olarak ortaya çıkabilir. Bacak darbe veya hava koşullarından dolayı ortaya çıkmış ise zamanla geçebilir. Ancak ortada bir sebep yok iken bu sızlanma ortaya çıktı ise fizik tedavi bölümüne gidilerek bu durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Bacaklar Neden Şişer?

Bacaklar Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Fitness Bacak Hareketleri ve Egzersizleri

Fitness Bacak Hareketleri ve Egzersizleri

Bacak Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Yağları Nasıl Eritilir?

Bacak Yağları Nasıl Eritilir?

Güncel

Çarpık Bacak Estetiği Yöntemleri

Çarpık Bacak Estetiği Yöntemleri

Güncel

Alt Bacak Kalınlaştırma

Alt Bacak Kalınlaştırma

Güncel

Bacak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi